Як алкоголь впливає на серцево-судинну систему

0.0/5
Поділіться записом з іншими
Share on facebook
Facebook
Share on telegram
Telegram
Share on whatsapp
WhatsApp
Share on twitter
Twitter
Як алкоголь впливає на серцево-судинну систему
Навігація за статтею

У нашій країні смерть від алкоголю за різними оцінками сягає 5% загальної смертності. Різко зросла кількість смертей від алкогольної кардіоміопатії серед молодого населення 20-30 років. У алкозалежних людей патологія серця, що виникла через надмірне вживання, виявляється у 50%. Від серцевої недостатності помирає 15% хворих на алкоголізм. Раптова коронарна смерть від алкоголю є причиною 10% смертей серед залежних.

Поразка серця

Алкогольна кардіоміопатія – дифузне ураження м’яза серця, що виявляється при тривалому вживанні алкоголю. Характеризується поступово прогресуючою ішемією міокарда та серцевою недостатністю.

Алкогольне ураження серця вже давно виділено як окремий діагноз. Ризик розвитку алкогольної дилатаційної кардіоміопатії безпосередньо залежить від кількості та тривалості алкоголю.

Токсичне вплив алкоголю на клітини серця поділяється на кілька аспектів.

 • Безпосередня дія етанолу та його продуктів розпаду на серці;
 • Порушення метаболізму кардіоміоциту;
 • Пошкодження клітин вільними радикалами, що вивільняються при метаболізмі етанолу;
 • Порушення вуглеводного, жирового та білкового обміну;
 • Порушення електричної активності у серцевому м’язі;
 • Гормональні розлади;
 • Токсична дія домішок алкоголю за умови вживання його поганої якості;
 • Зміни лише на рівні судин, кровоснабжающих серце(коронарних), як наслідок, ішемія серця.

Тут перелічені основні причини токсичної кардіоміопатії. Можна продовжувати його ще довго. Головне, що довше зловживання, тим важча поразка. Своєчасне лікування від алкоголізму забезпечить достатню компенсацію серцево-судинної системи та регрес багатьох патологічних процесів.

Алкогольна кардіоміопатія – клініка

У клінічній картині розрізняють три стадії:

 • Епізодичний біль у серці, іноді порушення ритму;
 • Стадія хронічної серцевої недостатності. Набряки ніг надвечір, задишка при фізичному навантаженні, синюшність губ, кінчиків пальців;
 • Стадія незворотних тяжких змін із приєднанням поліорганної недостатності.

Форми алкогольної кардоміопатії:

 • Класичний. Болі в грудях, задишка, страх смерті, порушення ритму серця з’являються та різко посилюються після великої кількості прийнятого алкоголю;
 • Псевдоішемічна форма. Болі в серці не пов’язані з безпосереднім прийомом спиртного. Різної тривалості та інтенсивності;
 • Аритмічна форма. Виявляється у вигляді тяжких порушень ритму.

Клінічну картину алкогольної поразки серця часто важко виявити через заперечення пацієнта вживання алкоголю. Крім того, алкогольна кардіоміопатія рідко зустрічається як окремий симптом. Найчастіше у хворих на алкоголізм він йде з цілим букетом супутньої патології.

Зворотний дзвінок

  Діагностика

  Зіставлення даних про зловживання алкоголю та наявність болів у серці дозволяють запідозрити алкогольне ураження серця. На сьогоднішній день підтвердити діагноз можна не лише на основі збору інформації від пацієнта та його близьких, а й за допомогою інструментальних та лабораторних тестів.

  Електрокардіограма як проста, і з навантаженням; ехокардіограма – ультразвукове дослідження камер та клапанів з візуалізацією струму крові; рентген грудної клітки, що може показати збільшені розміри серця; лабораторні маркери ураження міокарда дозволяють досить точно встановити діагноз кардіоміопатії.

  Лікування

  Лікування дилатаційного алкогольного ураження серця має бути комплексним у межах терапії алкоголізму загалом і має проводитися лише кваліфікованими фахівцями. На першому етапі потрібно провести детоксикацію організму від алкоголю. За статистикою, напад серцевого болю у пацієнтів частіше трапляється при тривалому щоденному вживанні етанолу. Коли хворий надходить у такому стані, потрібно в першу чергу здійснити виведення із запою. Подальша тактика залежить від ступеня ураження серця та тяжкості стану пацієнта загалом. За законом, пацієнти з гострим коронарним синдромом будь-якої етіології повинні перебувати у палаті інтенсивної терапії мінімум 24 години!

  Після усунення гострих симптомів призначається підтримуюча терапія.

  Однією з обов’язкових умов для подальшої компенсації роботи серця має бути відмова від вживання алкоголю. Комплексне лікування алкоголізму може містити багато компонентів. Воно включає в себе кодування від алкоголізму, програми психологічної підтримки, тривалу та достатньо успішну реабілітацію алкозалежного.

  Дуже часто зміни в серці необоротні, але при правильному дотриманні режиму та рекомендацій лікарів повернення до повноцінного життя гарантоване.

  Сподобалася стаття? Поділіться з іншими
  Share on facebook
  Facebook
  Share on telegram
  Telegram
  Share on whatsapp
  WhatsApp
  Share on twitter
  Twitter

  {{ reviewsLength }} Review

  {{ reviewsLength }} Reviews

  {{ options.labels.newReviewButton }}
  {{ canReviewMessage }}

  Підписуйтесь на нас

  Схожі статті

  Контакти

  м. Теремки, Новосілки, вул. Либідська, 2
  Консультація 24/7

   Підписуйтесь на наші соціальні мережі

   Ми на відстані телефонного дзвінка

   Консультація 24/7

   Напишіть нам у месенджер
   Підписуйтесь на наші соціальні мережі