Ефект Даннінга-Крюгера

0.0/5
Поділіться записом з іншими
Share on facebook
Facebook
Share on telegram
Telegram
Share on whatsapp
WhatsApp
Share on twitter
Twitter
Ефект Даннінга-Крюгера
Навігація за статтею

«Упевненість частіше породжується невіглаством, ніж знанням» Чарльз Дарвін.

Ефект Даннінг-Крюгера – це когнітивна упередженість, при якій люди, які погано виконують певне завдання, схильні переоцінювати свої власні результати. Проблема двояка, оскільки люди не тільки мають певну нездатність, вони також не можуть визнати свою нездатність, тому переоцінюють свої можливості.

Простими словами, це означає, що некомпетентна людина може переоцінити свої навички. Але цей ефект різко зростає, коли ми некомпетентні у певному навичці чи задачі.

Ефект Даннінга-Крюгера

Можна побачити, що низький рівень навичок призводить до високого рівня впевненості. Це не обов’язково означає щось погане. Це може дати вам впевненість у тому, що ви з самого початку приступите до справи замість того, щоб навіть не намагатися. Але є проблема. Людина, про яку йдеться, часто не помічає ефекту Даннінга-Крюгера. Зворотні ефекти найчастіше помічають оточуючі. Це той випадок, коли люди починають хвалитися чи перебільшувати свої здібності.

Як цей ефект працює?

Сократ одного разу сказав, що його мудрість полягає у знанні того, чого він не знає. У той час це не мало великого значення, тепер це ще застосовніше. Надмірна самовпевненість ефекту Даннінга-Крюгера призначена не тільки для того, щоб виставити напоказ. Це справжня нездатність бачити власні недоліки.

Уявіть, Вас запрошують пройти тест з предмета, про який ви майже нічого не знаєте. Він складається з 40 питань про генетику та ДНК. Після того, як ви закінчите, оскільки у вас немає знань з даного предмета, складно точно оцінити ваш бал.

Те саме відбувається, коли жахливі водії переоцінюють свої навички водіння. Вони просто не усвідомлюють своєї неспроможності. Отже, вони також не знають, чи можна легко покращити свої навички чи ні.

Що протилежне ефекту?

Протилежністю ефекту Даннінг-Крюгер є синдром самозванця. Це когнітивна упередженість, коли хтось може визнати свою компетентність. Попри численні приклади успіху, вони можуть пояснити цей успіх внутрішніми чинниками. Натомість вони витягують із себе причини своєї компетентності і приписують її успіху, розрахунку часу або навіть обману.

Напевно, у всіх у студентські роки був однокурсник-всезнайка, до якого всі зверталися по допомогу перед складання іспиту. На що той відповідав: “Я сам не знаю цей предмет, швидше за все провалю іспит”. Після оголошення оцінок у цього всезнайки були найвищі бали.

Оман може включати кілька аспектів, таких як недостовірні уявлення, депресивні тенденції, соціальна тривожність і високі навички самоконтролю. Неймовірно, що причиною синдрому самозванця є низька самооцінка. Проте люди із синдромом самозванця дуже критичні. Це часто призводить до сильного бажання досягти успіху. Це також може бути пов’язане з тим, що синдром самозванця часто зустрічається у вчених чи дуже успішних людей.

Ефект помилкової згоди

Ефект помилкової згоди можна також розглядати як протилежність ефекту Даннінг-Крюгера. Це когнітивна упередженість, за якої люди вважають, що їхня власна поведінка і вибір відносно звичайні порівняно з іншими. Вони схильні переоцінювати переважання поведінки в інших людей, і навіть можливості інших у порівнянні зі своїми.

В оригінальному дослідженні Девіда Даннінга та Джастіна Крюгера (1999) вони згадували цей ефект, повідомивши:

«Хоча ми наголошували на неправильному калібруванні некомпетентних людей, у процесі ми виявили, що дуже компетентні люди також демонструють деяку систематичну упередженість у своїй самооцінці. У чотирьох групах досліджень учасники з верхнього квартилю, як правило, недооцінювали свої здібності та результати тестів, порівняно зі своїми однолітками».

Зворотний дзвінок

  Ефект помилкової згоди, а також ефект Даннінг-Крюгер демонструють регресію до середнього значення. Це означає, що при дії будь-якого з них ви не можете оцінити середню продуктивність завдання порівняно з вашим. Некомпетентність призводить до самовпевненості, а крайня компетентність – до надміру скромної поведінки. На щастя, є спосіб обійти ці упередження, і це називається мета-пізнанням.

  Як подолати ефект Даннінга-Крюгера

  Нижче наведено деякі кроки, які ви можете зробити, щоб подолати ефект.

  • Поліпшіть своє мета-пізнання. Мета-пізнання – це те, що психологи називають «знанням про ваші власні розумові процеси і здатністю розуміти власне пізнання». Це відноситься до здатності думати про своє мислення. Це одна з навичок, яка робить людину домінуючою расою, оскільки ми можемо розмірковувати над думками і, отже, змінювати їх.

  Обсяг мета-пізнання збільшується, коли збільшується наша здатність виконувати певне завдання. Тоді ми можемо поміркувати про свою самовпевненість і пристосувати її до більш реалістичних думок.

  • Попросіть зворотній зв’язок. Зворотний зв’язок також відіграє важливу роль в оцінці своїх здібностей. Чесний і правдивий зворотний зв’язок важливий для визначення меж вашої компетенції. Це не тільки сприяє тому, що потрібно покращити, а й дає хороші відгуки про те, як це зробити. Якщо поставитися серйозно, зворотний зв’язок може допомогти заповнити прогалину у знаннях, яка називається ефектом Даннінга-Крюгера.
  • Поставте собі питання. Не сприймайте власні думки як належне. Ми не є раціональними і об’єктивними, коли приймаємо рішення, і що при прийнятті рішення на нас впливають різні підсвідомі фактори. Погляньте, наприклад, на феномен вибору.

  Опитування себе дає можливість поглянути на предмети з іншого погляду. Щоразу, коли ви потрапляєте в ситуацію, в якій може ховатися ефект Даннінга-Крюгера, ставте під сумнів свій власний розумовий процес. Якби я взагалі нічого не знав, наскільки я був би впевнений у цьому? І наскільки я маю бути впевнений?

  • Практика веде до досконалості. Когнітивні упередження були б упередженнями, якби ми траплялися ними іноді. Повний виняток їх зі свого життя — дуже відповідальне завдання. Хоча в деяких випадках ефект Даннінг-Крюгер можна було уникнути. Зазнаючи ефекту і кілька разів закохаючись у нього, ви зрозумієте, коли це може повторитися. Коли виникає подібна ситуація, спокійно обмірковуйте свою відповідь і завжди враховуйте, що у цьому можуть бути упередження.

  Люди не люблять помилятися. Коли вони переоцінюють себе, пояснювати це, мабуть, не найкраща ідея.

  Зрештою, ваша мета не показати комусь, що він некомпетентний, а допомогти йому стати компетентним.

  Сподобалася стаття? Поділіться з іншими
  Share on facebook
  Facebook
  Share on telegram
  Telegram
  Share on whatsapp
  WhatsApp
  Share on twitter
  Twitter

  {{ reviewsLength }} Review

  {{ reviewsLength }} Reviews

  {{ options.labels.newReviewButton }}
  {{ canReviewMessage }}

  Підписуйтесь на нас

  Схожі статті

  Контакти

  м. Теремки, Новосілки, вул. Либідська, 2
  Консультація 24/7

   Підписуйтесь на наші соціальні мережі

   Ми на відстані телефонного дзвінка

   Консультація 24/7

   Напишіть нам у месенджер
   Підписуйтесь на наші соціальні мережі