Когнітивні спотворення: коли ваш мозок бреше вам

0.0/5
Поділіться записом з іншими
Share on facebook
Facebook
Share on telegram
Telegram
Share on whatsapp
WhatsApp
Share on twitter
Twitter
Когнітивні спотворення: коли ваш мозок бреше вам
Навігація за статтею

Занадто часто ми намагаємось переконати інших і себе, що рішення чи поведінка не були нашою помилкою. Невже Ваш колега дійсно мав нагадати Вам про надсилання документів вашому клієнту? Чи справді завданням вашої дівчини було стежити за часом, коли Ви печете піцу в духовці? Ми схильні довіряти тому, що відбувається у нашому мозку. У цій ситуації наші нелогічні аргументи мають сенс.

Загалом це добре – наш мозок налаштований попереджати нас про небезпеку, залучати до потенційних партнерів та знаходити вирішення проблем, з якими ми стикаємося щодня.

Тим не менш, трапляються випадки, коли може знадобитися переглянути те, що говорить ваш мозок. Справа не в тому, що Ваш мозок навмисно бреше вам, а в тому, що з часом він міг виробити якісь помилкові або марні зв’язки.

Напрочуд легко створити помилкові зв’язки в мозку. Наш мозок схильний до встановлення зв’язку між думками, ідеями, діями та наслідками, незалежно від того, чи вони справді пов’язані.

Раціональне мислення

Нам подобається думати про себе як про розумні та логічні істоти. Ще Стародавню Грецію Аристотель вважав, що раціональне мислення – те, що відрізняє нас від інших тварин. Так, ми можемо логічно зважити аргументи, але так звані когнітивні упередження мають тенденцію скасовувати це. Вони економлять час та енергію нашого мозку. Більше того, вони ефективні та зазвичай дуже корисні. Але не завжди. Іноді вони призводять до ірраціональних висновків.

Що таке когнітивні спотворення?

Когнітивні спотворення – це упереджене ставлення себе і навколишнього світу. Це ірраціональні думки та переконання, які ми несвідомо зміцнюємо з часом.

Ці моделі та системи мислення часто невловимі – їх важко розпізнати, коли вони є регулярною рисою наших повсякденних думок. Ось чому вони можуть бути настільки руйнівними, тому що важко змінити те, що ви не розумієте, як те, що потрібно змінити!

Когнітивні упередження можна порівняти з фокусами та візуальними ілюзіями. Як тільки Ви з’ясуйте, як вони працюють, вони все ще можуть Вас спантеличити. Але ви зможете переглянути їх, як тільки помітите, що це той самий трюк.

Поінформованість про ці підсвідомі процеси допомагає переосмислити і, за необхідності, змінити рішення, поведінку чи почуття.

Наш мозок схильний шукати докази того, що наші упередження вірні. Він ігнорує чи переосмислює протилежні докази. Отже, який інформації ми орієнтуємося, як ми використовуємо її і що ми запам’ятовуємо, перестав бути нейтральним. Наш мозок хоче підкріпити наші аргументи та очікування. Ця тенденція називається упередженістю підтвердження.

Виборче сприйняття

Щоб забезпечити почуття власної гідності, наш мозок вживає всіх можливих заходів. Він фільтрує ту інформацію, яку ми сприймаємо, і віддає перевагу тій, що відповідає нашим переконанням. Однак такий підхід, заснований на принципі «те, чого я не знаю, не може завдати мені шкоди», загрожує неприємними наслідками, коли протилежну інформацію більше не можна ігнорувати.

То як же уникнути упередженості підтвердження та виборчого сприйняття у собі?

Запитайте себе: чи це справді єдиний спосіб інтерпретувати результати чи це те, чого я хочу? Чи є інша інформація, яку я зараз контролюю?

Зворотний дзвінок

  Неможливо повністю позбутися впливу когнітивних упереджень; зрештою, вони добре служать нам у більшості ситуацій. Проте розуміння наших когнітивних процесів допомагає спростувати деякі з цих впливів. Це допоможе вам поглянути на інформацію та свої думки з більш раціонального погляду.

  Крім того, можливості потрібно намагатися отримувати думки та ідеї з різних точок зору. Що більше інформації Ви зберете, то краще зможете об’єктивувати свої думки.

  Зміна мислення: приклади методів боротьби з когнітивними спотвореннями

  Ці спотворення, хоч і є звичайними та потенційно надзвичайно небезпечними, не є чимось, із чим ми повинні просто змиритися з життям.

  Бек, Бернс та інші дослідники у цій галузі розробили безліч способів виявити, оскаржити, мінімізувати чи стерти ці спотворення з нашого мислення.

  Деякі з найбільш ефективних та заснованих на фактичних даних методів та ресурсів перераховані нижче.

  • Мислення «все чи нічого»;
  • надмірне узагальнення;
  • поспішні висновки;
  • ворожіння;
  • емоційне міркування;
  • маркування та неправильне маркування;
  • персоналізація.

  Те, чим ми зайняті, також впливає те, що ми вважаємо правдою. Ми схильні покладатися на речі, які приходять нам на думку швидше. Чим пізніше, частіше або детальніше щось було оброблено і продумано, тим легше буде витягти це з пам’яті. Тому ми вважаємо, що це правда.

  Атрибуція може це пояснити. У соціальній психології це відноситься до висновків, які ми робимо про причини подій та поведінки. Як правило, люди приписують успіх внутрішнім причинам. А невдачі зазвичай пояснюються зовнішніми факторами, такими, як дії інших людей або події. Нам не подобається вважати себе упередженими, а радше раціонально мислячими істотами. Отже, ми, ймовірно, заперечуватимемо наші власні упередження і шукатимемо зовнішні фактори для даного результату.

  Практичні поради

  Візуалізуйте свої аргументи та думки на папері. Це може забезпечити необхідну відстань, щоб перевірити їх раціональніше і менш упереджено. Крім того, приймайте рішення на основі суджень та ідей різних людей. Що більше інформації ви зберете, то краще зможете об’єктивувати свої думки.

  Ці хитрі, неточні моделі мислення та віри є звичайним явищем, але їх потенційний вплив не слід недооцінювати.

  Навіть якщо ви не боретеся з депресією, тривогою чи іншою серйозною проблемою психічного здоров’я, вам не завадить час від часу оцінювати свої власні думки. Чим раніше ви зловите когнітивне спотворення і захиститеся від нього, тим менша ймовірність, що воно негативно вплине на ваше життя.

  Сподобалася стаття? Поділіться з іншими
  Share on facebook
  Facebook
  Share on telegram
  Telegram
  Share on whatsapp
  WhatsApp
  Share on twitter
  Twitter

  {{ reviewsLength }} Review

  {{ reviewsLength }} Reviews

  {{ options.labels.newReviewButton }}
  {{ canReviewMessage }}

  Підписуйтесь на нас

  Схожі статті

  Контакти

  м. Теремки, Новосілки, вул. Либідська, 2
  Консультація 24/7

   Підписуйтесь на наші соціальні мережі

   Ми на відстані телефонного дзвінка

   Консультація 24/7

   Напишіть нам у месенджер
   Підписуйтесь на наші соціальні мережі