Когнітивний диссонанс

0.0/5
Поділіться записом з іншими
Share on facebook
Facebook
Share on telegram
Telegram
Share on whatsapp
WhatsApp
Share on twitter
Twitter
Когнітивний диссонанс
Навігація за статтею

Психолог Леон Фестінгер у 1957 році вперше опублікував свою книгу «Теорія когнітивного дисонансу». Фестінгер припустив, що люди відчувають дискомфорт, коли вони дотримуються суперечливих переконань. З того часу когнітивний дисонанс став однією з найвпливовіших і досліджених теорій у соціальній психології.

Когнітивний дисонанс – це невідповідність між тим, у що вірять люди, і тим, як вони поводяться, спонукає людей робити дії, які допоможуть звести до мінімуму почуття дискомфорту. Суспільство намагається зменшити цю напругу у різний спосіб, наприклад, відкидаючи, пояснюючи або уникаючи нової інформації.

Кожен тією чи іншою мірою відчуває когнітивний дисонанс, але це не означає, що його завжди легко розпізнати. Ось деякі ознаки того, що ваші почуття можуть бути пов’язані з дисонансом:

 • почуття дискомфорту перед тим, як щось зробити чи ухвалити рішення;
 • спроби виправдати чи раціоналізувати прийняте вами рішення;
 • почуття збентеження або сорому за те, що ви зробили, та спроби приховати свої дії від інших людей;
 • відчувати провину чи жалкувати у тому, що ви зробили у минулому;
 • робити щось через соціальний тиск чи страх упустити, навіть якщо ви не хотіли цього робити

Причини виникнення

Існують різні ситуації, які можуть створювати конфлікти, що ведуть до когнітивного дисонансу.
 • Примусова відповідність

Іноді через зовнішні очікування ви можете зіткнутися з поведінкою, яка суперечить вашим власним переконанням, часто через роботу, навчання або соціальну ситуацію. Це також може бути пов’язане з тиском з боку однолітків або виконання будь-яких дій на роботі, щоб уникнути звільнення.

 • Рішення

Люди ухвалюють рішення щодня. Зіткнувшись з двома однаковими варіантами вибору, вони часто відчувають дисонанс, тому що обидва варіанти однаково привабливі.

На загальну силу дисонансу також можуть впливати кілька факторів, зокрема кількість незгодних переконань. Чим більше у вас думок, що дисонують (конфліктують), тим сильніший дисонанс.

Також цей дисонанс часто може сильно впливати на нашу поведінку та дії. Це не тільки впливає на те, як ви почуваєтеся, але й спонукає вас діяти, щоб зменшити почуття дискомфорту.

Цей дискомфорт може бути по-різному. Люди можуть відчувати:

 • занепокоєння;
 • збентеження;
 • жалкувати;
 • смуток;
 • сором;
 • стрес.

Когнітивний дисонанс може навіть впливати на те, як ми думаємо про себе і бачимо себе, призводячи до негативного почуття самооцінки та самоповаги.

Дисонанс може впливати на те, як люди діють, думають та приймають рішення. Вони можуть поводитися так або приймати певні установки, щоб полегшити дискомфорт, спричинений конфліктом.

Зворотний дзвінок

  Робота з дисонансом

  Коли виникають конфлікти між знаннями (думками, переконаннями, думками), люди роблять кроки, щоб зменшити дисонанс та почуття дискомфорту. Вони можуть зробити це декількома способами, наприклад:

  Людина, яка дізналася, що викиди парникових газів призводять до глобального потепління, можуть відчувати дисонанс, якщо вона веде автомобіль, що споживає багато газу. Щоб зменшити цей дисонанс, вони можуть шукати нову інформацію, яка заперечує думку про те, що парникові гази сприяють глобальному потеплінню.

  Чоловік, який дбає про своє здоров’я, може бути стурбований, дізнавшись, що тривале сидіння протягом дня пов’язане зі скороченням тривалості життя. Оскільки йому доводиться працювати весь день в офісі і багато часу сидіти, його поведінку важко змінити. Натомість, щоб упоратися з почуттям дискомфорту, він міг би знайти спосіб раціоналізувати конфліктне пізнання. Він міг виправдати свою малорухливу поведінку, кажучи, що інші її види здорової поведінки – наприклад, здорове харчування та спорт – компенсують її здебільшого малорухливий спосіб життя.

  Змініть своє переконання. Зміна суперечливого пізнання – один із найефективніших способів упоратися з дисонансом, але він також є одним із найскладніших, особливо у разі глибоко прийнятих цінностей, таких як релігійні чи політичні переконання.

  Усвідомлюючи суперечливі переконання і дії, ми можемо змінити свої звички і привести свою поведінку у відповідність до своїх цінностей.

  Сподобалася стаття? Поділіться з іншими
  Share on facebook
  Facebook
  Share on telegram
  Telegram
  Share on whatsapp
  WhatsApp
  Share on twitter
  Twitter

  {{ reviewsLength }} Review

  {{ reviewsLength }} Reviews

  {{ options.labels.newReviewButton }}
  {{ canReviewMessage }}

  Підписуйтесь на нас

  Схожі статті

  Контакти

  м. Теремки, Новосілки, вул. Либідська, 2
  Консультація 24/7

   Підписуйтесь на наші соціальні мережі

   Ми на відстані телефонного дзвінка

   Консультація 24/7

   Напишіть нам у месенджер
   Підписуйтесь на наші соціальні мережі