Ефект дежавю

0.0/5
Поділіться записом з іншими
Share on facebook
Facebook
Share on telegram
Telegram
Share on whatsapp
WhatsApp
Share on twitter
Twitter
Ефект дежавю: що насправді відбувається, коли ми відчуваємо це почуття
Навігація за статтею
Дежавю виникає, коли ми відчуваємо, що нова ситуація знайома, навіть, якщо є свідчення того, що ця ситуація не могла виникнути раніше. Довгий час це моторошне відчуття пов’язували з усім, від паранормальних явищ до неврологічних розладів. Проте в останні роки, коли все більше вчених почали вивчати це явище, виникла низка теорій про дежавю, які передбачають, що це не просто збій у системі пам’яті нашого мозку. У новому звіті американського психолога Енн М. Клірі описуються недавні відкриття про дежавю. Психолог пояснює, що існує багато спільного між дежавю та нашими спогадами з пам’яті.

Пам’ять розпізнавання

Пам’ять розпізнавання – це тип пам’яті, що дозволяє нам зрозуміти, що ми зараз переживаємо. Наприклад: коли ми впізнаємо друга на вулиці чи чуємо знайому пісню по радіо. Мозок коливається між двома різними типами пам’яті розпізнавання: спогад та усвідомлення (поінформування).

Розпізнавання на основі спогадів відбувається, коли ми можемо точно визначити випадок, коли ця ситуація вже відбулася. Наприклад, побачити знайомого чоловіка у магазині та зрозуміти, що ми вже бачили його раніше в автобусі.

З іншого боку, пізнання на основі знайомства відбувається, коли наша поточна ситуація здається нам знайомою, але ми не пам’ятаємо, коли це траплялося раніше. Наприклад, ми бачимо цього знайомого чоловіка у магазині, але просто не можемо згадати, звідки ми його знаємо. Дежавю вважається прикладом впізнавання, що базується на знайомстві. Під час дежавю ми переконані, що розуміємо ситуацію, але не знаємо чому.

Психолог Клірі проводив експерименти з перевірки впізнавання з урахуванням знайомства, у яких учасникам давали список імен знаменитостей. Пізніше їм показали колекцію світлин знаменитостей; деякі фотографії відповідали іменам у списку, інші – ні. Добровольцям запропонували ідентифікувати знаменитостей на фотографіях та вказати, наскільки ймовірно, що імена були у списку, який вони бачили раніше. Результати були несподіваними. Навіть коли добровольці не могли ідентифікувати знаменитість за фотографією, вони відчували, які імена вони вивчали раніше, а які ні. Тобто вони не могли визначити джерело свого знайомства зі знаменитістю, але знали, що знаменитість їм знайома. Клірі повторив експеримент, замінюючи знаменитостей відомими місцями (такими як Стоунхендж та Тадж Маджал), та отримав аналогічні результати. Ці результати показують, що учасники зберегли трохи пам’яті, але вона була туманною, тому вони не змогли пов’язати її з новим досвідом.

Ці результати підтверджують ідею про те, що події та епізоди, які ми переживаємо, зберігаються у нашій пам’яті як окремі елементи чи фрагменти цієї події.

Коли виникає ефект дежавю

Дежавю може виникати, коли певні аспекти поточної ситуації нагадують аспекти, що відбувалися раніше; якщо є багато збігів між елементами нової та старої ситуацій, ми маємо сильне відчуття близькості.

«Існує багато паралелей між поясненнями дежавю та теоріями людської пам’яті розпізнавання», – говорить Клірі, – «Теорії розпізнавання на основі знайомства та лабораторні методи, що використовуються для його вивчення, можуть бути особливо корисними для з’ясування процесів, що лежать в основі переживань дежавю».

Підсумувавши це явище, можна сказати, що дежавю описує те моторошне відчуття, що ми вже відчували, навіть якщо знаємо, що ніколи цього не було.

Експерти загалом сходяться на думці, що це явище пов’язане із пам’яттю. Отже, якщо у Вас є дежавю, можливо, Ви вже стикалися з такою подією раніше. Можливо, Ви просто не можете цього згадати.

Зворотний дзвінок

  Якщо це трапляється лише зрідка, вам, ймовірно, не варто турбуватися про це (навіть якщо це може здатися трохи дивним). Але Ви можете спостерігати це частіше, якщо Ви дуже втомилися чи перебуваєте у стані сильного стресу. Якщо це стало для Вас регулярною подією, Вам не завадило б відпочити або звернутися до фахівця, щоб зняти стрес.

  Сподобалася стаття? Поділіться з іншими
  Share on facebook
  Facebook
  Share on telegram
  Telegram
  Share on whatsapp
  WhatsApp
  Share on twitter
  Twitter

  {{ reviewsLength }} Review

  {{ reviewsLength }} Reviews

  {{ options.labels.newReviewButton }}
  {{ canReviewMessage }}

  Підписуйтесь на нас

  Схожі статті

  Контакти

  м. Теремки, Новосілки, вул. Либідська, 2
  Консультація 24/7

   Підписуйтесь на наші соціальні мережі

   Ми на відстані телефонного дзвінка

   Консультація 24/7

   Напишіть нам у месенджер
   Підписуйтесь на наші соціальні мережі