Ефект Барнума: причина, через яку ми віримо в гороскопи

0.0/5
Поділіться записом з іншими
Share on facebook
Facebook
Share on telegram
Telegram
Share on whatsapp
WhatsApp
Share on twitter
Twitter
Ефект Барнума: причина, через яку ми віримо в гороскопи
Навігація за статтею
Ефект Барнума, також відомий як ефект Форера, це психологічний феномен, який пояснює, чому люди вірять в узагальнені описи особистості. Простіше кажучи, це загальне спостереження, що високо оцінюють точність описів своєї особистості. Цей ефект має вирішальне значення для пояснення основних механізмів нашої поведінкової сприйнятливості до паранормальних переконань та практик, таких як гороскопи, ворожіння та онлайн-тести особистості.

Історія ефекту

Ефект Барнума як когнітивна упередженість був виявлений психологом Бертрамом Форером у 1948 році, коли він провів експеримент із помилковості особистої перевірки.

Бертрам Форер давав однакову розповідь особистості студентам на основі психологічного тесту, які студенти пройшли перед цим. Однак замість індивідуальної характеристики він давав усім той самий текст, взятий з гороскопу. Він використовував такі пропозиції, як: «Ви схильні критично ставитися до себе», «Безпека – одна з ваших головних цілей у житті», «Іноді у вас виникають серйозні сумніви в правильності свого рішення».

Отримавши відгуки, студенти оцінили точність своїх профілів за шкалою від 0 (погано) до 5 (відмінно). Загальні результати показали, що середній рейтинг точності становив 4,3 із 5. Цей експеримент було проведено сотні разів.

Таким чином, майже всі студенти сприйняли відгуки Форера як точний опис своєї унікальної особистості.

Форер дійшов висновку, що результати можна віднести до нашої схильності до легковірності.

Насамперед, ми, як смиренні люди, схильні вірити в позитивні висловлювання про себе. Ми сприймаємо їх як точні прогнози, якщо ці твердження спрямовані на бажану майбутню подію. Просто тому, що позитивні описи, які ми приписуємо собі, живлять наше его. Як би це не звучало, але нам подобаються позитивні прикметники, які змушують нас почуватися задоволеними. Таким чином, ми автоматично сприймаємо їх за істину.

Є один приклад. Нижче Ви можете знайти два описи особи. Потрібно вибрати те, що більше відповідає вашій особі.

 1. Ви дуже поганий слухач і не ставитеся серйозно до інших людей, коли з’являється ідея.
 2. Ви незалежний мислитель, який любить нестандартно мислити під час вирішення проблем.

Швидше за все, Ви обрали другий опис; незалежний мислитель. Це тому, що, ймовірно, більшість з нас просто більше воліли мати другу якість особистості. Ось як працюють наші міркування під час роботи з гороскопами та особистісними тестами; нам подобається найпривабливіший.

Тоді виникає питання: чому ми віддаємо перевагу соціально бажаним якостям і як це нам допомагає? Зображуючи себе позитивними характеристиками, ми прагнемо краще інтегруватися в суспільство і стати частиною соціальної групи. Це вроджений інстинкт, який допоміг нам адаптуватися до умов життя, що постійно змінюються, з самого початку нашої історії.

Перевага відносності

Ми за своєю природою схильні брати інформацію, яку ми можемо пов’язати із собою, та пов’язувати її з повсякденними подіями. Іншими словами, ми віримо в інформацію, яка відповідає нашим очікуванням, ігноруючи ті частини, які не відповідають нашим очікуванням. Таким чином, ми сприймаємо загальні письмові описи як унікальні та приписуємо відповідні частини до нашого життєвого досвіду. Оскільки ми як би ігноруємо невідповідні частини, ми забуваємо про них і зосереджуємося більше на відповідних частинах.

Зворотний дзвінок

  Наприклад, у гороскопі сказано: «Сьогодні день, коли я продуктивний і багато чого досягну у своїй роботі». Хіба це не чудово? Це саме те, що ми хочемо почути і потребуємо мотивації для виконання своїх завдань.

  Приклади ефекту Барнума

  Ефект Барнума впливає на наше життя з різних причин. Від способу використання наших соціальних мереж до речей, які ми хочемо прочитати та дізнатися.

  Ефект Барнума в астрології, магії та гаданні

  Гороскопи існують щонайменше 2000 років. З того часу ми любимо читати про знаки зодіаку та тлумачити їх. Багато хто з нас, ймовірно, одного разу в житті був у ворожки, хіромантії або ясновидця. Серед іншого, однією з основних причин, через які ми приймаємо псевдонауки, є, як уже згадувалося, ефект Барнума. Таким чином, ми можемо сказати, що укладачі описів гороскопів, ворожки та маги є майстрами розуміння психології людини та застосування принципів ефекту Барнума у ​​своїх інтерпретаціях.

  У цьому сенсі важливо згадати практику холодного читання. Холодне читання має на увазі, що практикуючі псевдонауки знають про свій предмет набагато більше, ніж випробувані знають про себе. Ця практика є холодним читанням, тому що практикуючі започатковують свої припущення без будь-яких попередніх знань про свій предмет. Приклад такого холодного читання може бути: У вас багато енергії, коли ви вирішуєте проблеми, з якими ви стикаєтеся у своєму житті. Однак ви ще не усвідомлюєте своїх можливостей. Я рекомендую вам приділити час, щоб відкрити цей бік себе, і ви зрозумієте, що я маю на увазі. Як ви розумієте, те, що Ви щойно прочитали, було дуже спільним і застосовним до багатьох ситуацій і для багатьох людей.

  Крім того, холодні читачі добре читають мову тіла та жести свого об’єкта. Вони знають, як потай зібрати великий обсяг інформації про своє життя і досвід. Потім вони безпечно будують свої припущення та використовують персоналізацію, щоб випробувані сприймали їх серйозно. Ось як працюють такі методи та використовуються принципи роботи Ефекту Барнума.

  Ефект Барнума деякі вчені називають феноменом популярності астрологічних гороскопів, соціоніки чи хіромантії.

  Зберігайте пильність і шукайте докази при виявленні заяв Барнума.

  Сподобалася стаття? Поділіться з іншими
  Share on facebook
  Facebook
  Share on telegram
  Telegram
  Share on whatsapp
  WhatsApp
  Share on twitter
  Twitter

  {{ reviewsLength }} Review

  {{ reviewsLength }} Reviews

  {{ options.labels.newReviewButton }}
  {{ canReviewMessage }}

  Підписуйтесь на нас

  Схожі статті

  Контакти

  м. Теремки, Новосілки, вул. Либідська, 2
  Консультація 24/7

   Підписуйтесь на наші соціальні мережі

   Ми на відстані телефонного дзвінка

   Консультація 24/7

   Напишіть нам у месенджер
   Підписуйтесь на наші соціальні мережі